Online Mülakatlarda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

meeting-1020144_1920

Yazılım dünyasında uzaktan çalışma, uzaktan mülakat ve toplantı yapma gibi aktiviteler son yıllarda giderek daha da popülerleşmekteydi. Korona virus salgını, bu süreci oldukça hızlandırdı ve uzaktan çalışma yazılım dışındaki sektörlerde de hızla yayılmaya başladı. Normalde uzaktan çalışmayan bir çok şirket mümkün olduğunca uzaktan/evden çalışmaya başladı, uzaktan yapabileceği toplantıları online yapmaya başladı. 

Uzaktan yapılabilecek en temel toplantılardan birisi, mülakatlardır. Dolayısıyla şirketlerin kendi tesislerinde (onsite) yaptığı mülakatlar da uzaktan/online mülakatlara dönüşmeye başladı. Bazı şirketler screening interview adı verilen online mülakatları yapıyorlardı. Ancak içinde bulunduğumuz durum itibariyle bu süreçte iş görüşmelerinin neredeyse tamamı online  mülakata dönüşecek, virüs salgını geçtikten sonra da online mülakatlar popülerliğini giderek arttıracak gibi görünüyor.

Bu yazıda online mülakat öncesinde ve sırasında yapmanız gerekenleri,  karşılaşabileceğiniz problemlere karşı uygulayabileceğiniz olası çözümleri ele alacağız.

Mülakata öncesinde neler yapmalıyız?

 • Mülakat online olarak gerçekleşse de gerektiğinde not alabilmek için kağıt ve kalemi yanınızda bulundurmalısınız
 • Karşınızdaki kişinin sizi net olarak görebilmesi iletişimi kuvvetlendirecektir. Bu nedenle mülakata gireceğiniz odayı ışık alan bir oda olarak seçmeli, masanızı ışığı en iyi alacak şekilde yerleştirlemelisiniz 
 • Hem sizin hem de mülakatı gerçekleştiren kişinin dikkatinin dağılmaması için sessiz bir ortam sağlamalısınız. 
 • Mülakatta doğal olarak uzun süre konuşacaksınız, bu nedenle ihtiyaç duydukça içebileceğiniz bir şise suyu yanınızda bulundurmalısınız.
 • Mülakat online toplantı araçları (zoom, google meet, sykpe, microsoft teams vb.) üzerinden gerçekleştireceği için bu araçları mülakat öncesinde kesinlikle denemeli ve gerekli konfigürasyonları yapmalısınız.
 • Mikrofon, hoparlör ve kameranızın toplantı araçları için ayarları yapıp kesinlikle test etmelisiniz.
 • Mümkünse bir arkadaşınızla kullanılacak toplantı aracı üzerinden deneme görüşmesi yapmalısınız.
 • Mülakat sırasında kullanmanız gereken programlar var ise mülakat öncesinde kurarak deneme yapmalısınız. Örneğin yazılım mühendisliği mülakatlarında Bütünleşik Geliştirme Ortamı(IDE) kurmanız gerekebilir.
 • Mülakat sırasında online bir araç (hackerrank codepair, draw.io, awwapp vb.) kullanılacaksa bu aracı incelemeli, denemeler yaparak öğrenmelisiniz


Mülakat sırasında nelere dikkat etmeliyiz?

 • Mümkünse evdeki internet kullanımının minimumda tutulmasını sağlamalısınız. Bu nedenle mülakat sırasında evdeki diğer kişilere internet kullanımını ile ilgili bilgi vermeli, mümkünse Netflix, Amazon Prime, Youtube, Spotify gibi online video ve müzik sağlayıcılarının mülakat sırasında kullanmamalarını talep etmelisiniz.
 • Evde yer alan diğer kişilere mülakat süreci ve süresi hakkında bilgi vermeli, mülakat sırasında mümkün olduğunca sessiz kalmalarını talep etmelisiniz.
 • Cep telefonunu ve bilgisayar bildirimlerinizi kapatmalısınız.
 • Mülakatı yapan kişi tarafından arama motorlarını ya da internet üzerindeki kaynakları kullanabileceğiniz belirtilmemişse kullanmayı siz teklif etmemelisiniz.
 • Sözlü sorulara cevap verirken karşınızda birinin olduğunu unutmamalı, mümkün olduğunca video üzerinden göz teması kurmalısınız.
 • Mülakatı yapan kişinin sesi geçici olarak kesilmişse ya da söyledikleri anlaşılmamışsa, anlamadığınızı belirtip tekrar etmesini istemekten çekinmeyiz.
 • Tüm mülakatlarda dikkat etmeniz gerektiği gibi online mülakat sırasında da süreye dikkat etmelisiniz.
 • Oturum aralarında internet üzerinden bir önceki oturumda verdiğiniz cevapların doğruluğunu kontrol etmek yerine, bir sonraki oturum için dinlenmelisiniz.
 • Online mülakatta, yerinde (onsite) mülakatta dikkat etmeniz gereken tüm hususların da geçerli olduğunu unutmamalısınız.

Olası problemlerle nasıl başa çıkabilirsiniz?

 • Görüşmeye ilk başladığınızda sesiniz gitmiyor ise bu sorunu çözerken, chat özelliği üzerinden iletişimde kalın ve bilgi verin.
 • Aldığınız tüm önemlere karşı internette sorun yaşıyorsanızCep telefonunun internetini kullanarak bağlanmayı deneyebilirsiniz.Görüşme yaptığınız kişiye videoları kapatmayı önerebilirsiniz.Hala sorun yaşıyorsanız bazı online toplantı uygulamaları telefon aramasıyla katılımınıza izin veriyor. Bu yöntemi kullanmayı önerebilirsiniz.
  • En son seçenek olarak görüşmeyi telefon ile gerçekleştirmeyi önerebilirsiniz
 • Görüşme sırasında bağlantı koparsa stres yapmayın, hemen tekrar bağlanın. Bağlanmanız uzun sürüyorsa, telefon ile arayarak haber vermeniz faydalı olacaktır.

Tüm bu seçenekler uygulanabilir değilse ya da uygulamanız sonuç vermediyse mülakatın ertelenmesini talep edebilirsiniz. Ertelemenin sizin için bir sorun olacağını düşünmeyin. Mülakatı yapan kişilerin sizi duyamadığı anlayamadığı bir mülakat başarınızı negatif etkileyecektir. Mülakat ertelendiğinde sorunun kök nedenini bulmalı, bir sonraki mülakata kadar bu sorunu çözmelisiniz.

Mülakatınız sırasında dikkat dağıtıcı ya da mülakatı yapanları rahatsız edecek seviyede ses olması durumunda, sesi durdurmak için izin istemekten çekinmeyin. Yerinde mülakatlarda ortamı sağlamak şirketin sorumluluğundayken, online mülakatta siz de ortamı sağlamaktan sorumlusunuz.

Yukarıda belirttiğimiz tüm hususlar sadece mülakata katılanlar için değil mülakatı gerçekleştirecek kişiler için geçerlidir. Online mülakat öncesi durumunuzu kontrol edebilmeniz için kontrol listesini ekle bölümünde paylaşıyoruz.

Online mülakatta, yerinde (onsite) mülakatta dikkat etmeniz gereken tüm hususların da geçerli olduğunu unutmamalısınız. Yazılım mühendisliği mülakatlarına hazırlanmak için hazırladığımız “Yazlım mühendisliği mülakatlarına hazırlık” kursundan faydalanabilirsiniz.

Mülakatlarınızda başarılar…

Ek-1 Online Mülakat Hazırlık Durumu Kontrol Listesi

checklıst